Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Mesajul de condoleanțe al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Sfințitului Ambrozie, Episcop de Neftekamsk și Birsk

Prea Sfinția Voastră,

Am aflat cu multă durere de vestea trecerii la Domnul a iubitului tată al Prea Sfinției Voastre, Petru Munteanu, care a părăsit această viață la vîrsta de 73 de ani. Iubit de cei din jur şi de familia sa, nou adormitul Petru Munteanu a fost și este pentru cei care l-au cunoscut şi iubit modelul de tată creștin, cu sufletul îmbogățit de virtuţi, care şi-a crescut copiii în dragoste faţă de Dumnezeu şi de oameni.

Avînd  o viață pilduitoare, dar și rugători care-l pomenesc cu multă dragoste înaintea Preasfintei Treimi, ne exprimăm la acest ceas de vremelnică despărțire nădejdea că Bunul Dumnezeu va așeza sufletul robului Său Petru cu drepții, în loc „de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinul”, luîndu-și nădăjduita plată a ostenelilor sale.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!

Nicodim

Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.