Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Praznicul Întîmpinării Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În ziua praznicului Întîmpinării Domnului Dumnezeului și Mîntuitorului nostru Iisus Hristos, vineri, 15 februarie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. Prea Sfinției Sale i-a coliturghisit un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte protoiereul Adrian Cotelea, secretarul Eparhiei de Edineț și Briceni, protoiereul Sergiu Prisăcaru și protoiereul Ioan Cernea, cleric al Catedralei.

În cadrul cuvîntului de învățătură Prea Sfințitul Nicodim a vorbit credincioșilor prezenți la slujbă despre istoria și semnificația sărbătorii, care confirmă adevărul de credință al pururea fecioriei Maicii Domnului, dar a subliniat mai ales importanța primirii Mîntuitorului Iisus Hristos în suflet și în inimă, prin împărtășirea cu Sfintele Taine, pentru a dobîndi veșnica fericire în Cereasca Sa Împărăție.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.