Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a XXXIV-a după Cincizecime și în ziua odovaniei praznicului Botezului Domnului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat un sobor de slujitori și în prezența mulțimii credincioșilor, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei. După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Luca XVIII, 18-27, despre tînărul bogat, cu binecuvîntarea Ierarhului, clericul spuperior al Catedralei, protoiereul Iulian Rusu, a rostit un cuvînt de zidire duhovnicească.

Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba unui Te Deum și cuvîntul de învățătură al Ierarhului. Prea Sfinția Sa a amintit că în această zi se încheie ciclul liturgic al sărbătorilor de iarnă – Nașterea, Tăierea Împrejur și Botezul Domnului — și a subliniat că bucuria duhovnicească, prilejuită de această perioadă praznicală, trebuie să devină un imbold și un început bun pentru o mai intensă trăire creștinească, prin frecventarea slujbelor bisericești și prin împărtășirea cu Sfintele Taine, ca merinde pentru viața veșnică.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.