Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită la Mănăstirea „Învierea Domnului”, Briceni

 

Mănăstirea „Învierea Domnului” din orașul Briceni este cea mai tînără mănăstire de maici din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni. A fost întemeiată în aprilie 2000 pe locul sanatoriului Dumbrava din pădurea Briceni de către vrednicul de pomenire Episcop Dorimedont. Prin străduința maicii starețe, Egumena Daniila (Mereuță), astăzi mănăstirea dispune de un frumos sobor închinat Învierii Domnului, un paraclis cu hramul Sfîntului Mare Mucenic Ciprian și un zid de incintă, unic în Republica Moldova.

Miercuri, 16 ianuarie 2013, Prea Sfințitul Nicodim împreună cu reprezentanții conducerii Organizației Umanitare „Hilfe für Osteuropa” au vizitat acest sfînt așezămînt, fiind întămpinați cu multă căldură de către viețuitoarele mănăstirii. Mulțumindu-le pentru primire, Ierarhul le-a oferit maicilor tradiționalele cadouri.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.