Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Pelerinaj la Mănăsterile Rudi și Călărășeuca

 

Marți 15 ianuarie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni a însoțit membrii conducerii Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa” într-un pelerinaj la mănăstirile „Sf. Treime” Rudi și „Adormirea Maicii Domnului” Călărășeuca.

La Mănăstirea Rudi Prea Sfințitul Nicodim și grupul de pelerini au fost întâmpinaţi de maica stareță Egumena Maria (Pascariuc), de părintele duhovnic, Arhimandritul Patrocl (Porombac) și de întreaga obște monahală, iar la Mănăstirea Călărășeuca de stareța sfîntului așezămînt, Egumena Eufrosinia (Peșterean) împreună cu maicile și surorile. Oaspeții au rămas uimiţi de frumuseţea, organizarea şi lucrările care se petrec în aceste mănăstiri și au adus sincere mulţumiri maicilor starețe pentru grija şi frumoasa primire de care au avut parte.

În drum spre mănăstiri, Prea Sfințitul Nicodim și membrii Organizației „Hilfe fur Osteuropa” au vizitat Complexul Memorial în cinstea vrednicului de pomenire Episcop Dorimedont din satul Moșana, Dondușeni.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Complexul Memorial în cinstea PS Dorimedont din satul Moșana:
 

Mănăstirea „Sf. Treime” Rudi:Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” Călărășeuca:


Comments are closed.