Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A fost repartizat primul lot de ajutoare pentru anul 2013 destinat proiectului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”

 

În dimineața zilei de 27 decembrie 2012, la Reședința Episcopală din orașul Edineț, în prezența Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, președintele Departamentului eparhial Activitate socială și caritate, protoiereul Serghei Panaite, a distribuit participanților din cadrul proiectului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni” primul lot de ajutoare, constînd din produse alimentare, pentru anul 2013, care vor fi împărțite bătrînilor singuratici, lipsiți de grija și atenția apropiaților și a celor din jur.

Prea Sfințitul Nicodim a îndemnat slujitorii participanți la proiect ca alături de bucuriile materiale să aducă bătrînilor singuratici în pragul sărbătorilor de iarnă și mîngîierea sufletească, manifestată prin mai multă atenție, cuvinte calde de felicitare și încurajare și consolare, diferite daruri; ca astfel bucuria lor să fie deplină.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și BriceniComments are closed.