Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Mesajul de felicitare al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Cuviosului Arhimandrit Siluan (Șalaru), starețul Mănăstirii Curchi, cu prilejul aniversării a 20 de ani de viață monahală

 

Prea Cuvioase Părinte Siluan!

Primiți cele mai calde și sincere felicitări cu prilejul aniversării frumosului jubileu de 20 de ani de viață monahală. Viaţa monahală este un dar de la Dumnezeu pentru Biserică, este o slujire mare şi sfântă pentru Biserică. Avînd în față chipul Mîntuitorului Hristos, monahul urcă pe treptele desăvîrșirii spiritual și în același timp se roagă pentru pacea, bunăstarea și mîntuirea întregii lumi. De aceea, chipul monahal se mai numește îngeresc.

La acest popas aniversar, ne rugăm Bunului Dumnezeu să reverse din plin harul său asupra Prea Cuvioșiei Voastre, dăruindu-Vă multă sănătate, puteri fizice și duhovnicești pentru a duce lupta cea bună pînă la capăt și a Vă învrednici de cununa biruinței!

Să ne trăiți întru mulți și fericiți ani!

NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.