Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Sfîntului Apostol Andrei, cel întîi chemat, la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni

 

În ziua prăznuirii Sfîntului Apostol Andrei, cel întîi chemat, joi, 13 decembrie 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul obștii monahale a Mănăstirii „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, săvîrșind aici, în sobor de preoți și diaconi, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. În cuvîntul său de învățătură, Prea Sfințitul Nicodim avorbit membrilor obștii monahale despre misiunea Sfîntului Apostol Andrei, care a predicat Cuvîntul Evangheliei și pe meleagurile noastre, și despre datoria fiecăruia din noi, creștinii, de a păstra autentică această învățătură apostolică.

La final, Ierarhul a binecuvîntat prea cuvioșii monahi și le-a oferit în dar o iconiță cu chipul Sfîntului Apostol Andrei, cîte un calendar bisericesc pentru anul 2013 și cîte o haină călduroasă de iarnă, în semn de mulțumire pentru nevoința și rugăciunile pe care le înalță către Dumnezeu pentru toată lumea.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni
Comments are closed.