Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunarea generală a slujitorilor din cuprinsul blagociniilor Edineț și Dondușeni

 

Miercuri, 12 decembrie 2012, la Reședința Episcopală din orașul Edineț a avut loc Adunarea generală a slujitorilor din cadrul blagociniilor Edineț și Dondușeni în cadrul căreia au fost prezentate rapoartele de dare de seamă asupra activității pastorale, misionare și financiare din fiecare parohie pentru anul 2012.  Adunarea a fost prezidată de către prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. Fiecare preot a prezentat un raport privind activitatea pastorală, misionară și financiară din parohie, privind marfa procurată de la depozitul eparhial în anul 2012 și privind asigurarea cu manuale de religie a școlilor din parohie. Apoi slujitorii au discutat cu Ierarhul aspecte ale vieții parohiale și au adus diverse propuneri privind dotarea depozitului eparhial cu marfă și obiecte bisericești de calitate și corespunzătoare necesităților din parohii. A fost semnalată în special insuficiența literaturii religioase pentru copii.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni
Comments are closed.