Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie şi Taina Sfintei Cununii la Catedrala “Sf. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a XVI-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala “Sf. Nicolae” din Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei şi în prezenţa mulţimii credincioşilor. După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Matei, XXV, 14-30, despre pilda talanţilor, cu binecuvîntarea Ierarhului, clericul superior al sfîntului locaş, protoiereul Iulian Rusu, a rostit o predică. Sfinţia Sa a subliniat faptul că fiecare om s-a născut cu un dar de la Dumnezeu, dar pe care trebuie şi poate să-l valorifice, conlucrînd cu harul divin pentru dobîndirea mîntuirii sufletului.

După Sînta Liturghie, Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat taina Sfintei Cununii asupra tinerilor Andrei şi Mariana Jitari. În cuvîntul de învăţătură rostit cu acest prilej, Ierarhul a îndemnat tinerii să sporească prin rugăciune, susţinere şi răbdare dragostea unul faţă de altul, să poarte respect pentru părinţii lor trupeşti, dar mai ales pentru cei duhovniceşti, care sunt naşii lor, şi să-şi trăiască viaţa în curăţie şi ascultare de poruncile sfinte ale lui Dumnezeu, pentru a se bucura de binecuvîntarea dumnezeiască în viaţa aceasta pămîntească, dar mai ales în cea viitoare, în fericirea veşnică a Împărăţiei Cerurilor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.