Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească la Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a XV-a după Rusalii, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul mulțimii enoriașilor Catedralei „Sf. Nicolae” din Orhei, oficiind Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de soborul slujitorilor sfîntului locaș. În dimineața zilei, Prea Sfinția Sa a fost întîmpinat și condus pînă la biserică de membrii corului Catedralei „Sf. Nicolae” în frunte cu doamna dirijor Raisa Racu, care i-au adus Ierarhului felicitări și un frumos cadou cu prilejul recent sărbătoritei zile de naștere.

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Matei XXII, 35-46, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, clericul Catedralei „Sf. Nicolae”, protoiereul Alexandru Fîrfa, a rostit un cuvînt de învățătură în care a îndemnat credincioșii să realizeze în viața lor porunca supremă pe care ne-a lăsat-o Mîntuitorul – cea a iubirii față de Dumneze și față de aproapele.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Comments are closed.