Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a VI-a după Cincizecime Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit în Catedrala “Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a VI-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala “Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor şi în prezenţa enoriaşilor sfîntului locaş. După citirea pericopei evanghelice de la Matei IX, 1-8, despre vindecarea slăbănogului, cu binecuvîntarea Prea Sfinţitului Nicodim, slujitorul Catedralei, protoiereul Alexandru Fîrfa, a rostit o predică.

Pentru activitate sîrguincioasă spre binele Bisericii Ortodoxe din Moldova, ctitorii Catedralei “Sf. Irh. Nicolae” – Vîrcolici Efim şi Vîrcolici Mihail – au fost decoraţi de către Ierarh cu înalte distincţii bisericeşti.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.