Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Zi de sărbătoare la Penitenciarul nr.2 – Lipcani


Ziua de sîmbătă, 14 iulie 2012, a fost una de deosebită sărbătoare pentru personalul și deținuții Penitenciarului nr.2 – Lipcani. În ajunul hramului capelei „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din incinta acestei instituții, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, prărintele capelan Adrian Nimerencu, președinte al Departamentului eparhial Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare, însoțit de protoiereul Dimitri Chirilov și protoiereul Andrei Gîrșcan, au săvîrșit aici Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. La final, slujitorii au rostit în fața celor prezenți la slujbă cîte un cuvînt de învățătură. Bucuria sărbătorii a fost întregită de o agapă frățească pregătită pentru deținuți cu mult drag de enoriașii parohiei „Sf. Trei Ierarhi” din satul Balasinești, raionul Briceni.

După Sfînta Liturghie a avut loc tradiționalul Fetival Internaţional „Cervona Kalina”, ediţia a XXI-a, şi concomitent Festivalul naţional interpenitenciar „Evantai Cultural”, ediţia I, in memoriam regretaţilor Doina şi Ion Aldea-Teodorovici. Un program artistic în cadrul acestui festival au prezentat și un grup de 10 condamnați minori și 4 condamnați maturi ai Penitenciarului nr.2 – Lipcani. La manifestări a luat parte și colectivul de dans al Gimnaziului Balasinești, conducător artistic Veaceslav Buga.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.