Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cu prilejul sărbătoririi Sfîntului ocrotitor, Prea Sfinţitul Nicodim a adresat Arhimandritului Damian (Burlacu), stareţul Mănăstirii Zăbriceni, un mesaj de felicitare

 

În ziua prăznuirii Sfinţilor Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian, după Sfînta Liturghie oficiată în parohia „Sf. Nicolae” din satul Terebna, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat Mănăstirea „Naşterea Domnului” din comuna Zăbriceni şi a adresat părintelui stareţ, arhimandritului Damian (Burlacu), un mesaj de felicitare cu prilejul sărbătoririi Sfîntului ocrotitor. Prea Sfinţia Sa a urat părintelui stareţ ani mulţi de viaţă, multă sănătate, har şi ajutor sfînt de la Domnul în frumoasa lucrare ce o desfăşoară la zidirea şi împodobirea acestui sfînt aşezămînt monastic. Ierarhul a remarcat şi calitatea părintelui Damian de bun duhovnic şi îndrumător de suflete pe calea mîntuirii şi i-a mulţumit pentru toată osteneala ce o depune întru promovarea valorilor credinţei ortodoxe.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.