Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

EPISCOPUL NICODIM a binecuvântat deschiderea Paraclisului „Sf. Mc. Panteleimon” pe lângă Spitalul Raional Edineţ

Ideea deschiderii unui Paraclis pe lângă Spitalul Raional Edineţ este mai veche şi ea a venit din partea adormitului Episcop Dorimedont, primul Episcop de Edineţ şi Briceni (1998-2006). Aceasta însă nu s-a putut realiza din diverse motive, în primul rând de ordin financiar.

Recent, Episcopul NICODIM a revint asupra acestei idei nobile, binecuvântând deschiderea unui Paraclis, cu hramul „Sfântului Marelui Mucenic Panteleimon”, care a fost încredinţat în grija duhovnicească a Mănăstirii Zăbriceni. La amenajarea Paraclisului s-au arătat disponibile să contribuie şi autorităţile locale. Preot slujitor la paraclisul care urmează să fie amenajat, va fi Ilie Matasă, absolvent al Facultăţii de Teologie din Zăbriceni. Părintele Ilie urmează să păstorească bolnavii şi personalul medical de la Spitalul Raional Edineţ şi, după posibilităţi, va fi implicat şi în alte activităţi sociale ale Eparhiei.

Arhimandritul Damian (Burlacu), stareţul Mănăstirii Zăbriceni este desemnat responsabil de amenajarea noii bisericuţe, precum şi de instruirea recent hirotonitului preot în activitatea dificilă care urmează să o desfăşoare.

Cu timpul,  blagocinii celorlalte raioane ale Eparhiei urmează să indentifice soluţii pentru deschiderea unor paraclise şi în celelalte Spitale Raionale, întrucât păstorirea bolnavilor este o datorie evanghelică a Bisericii, iar aceştia, fiind în patul suferinţei şi chiar în deznădejde, devin adeseori  victimile diferitor secte.

Comments are closed.