Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica a XXVI-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Duminica a XXVI-a după Pogorîrea Sfîntului Duh și ziua pomenirii Sfântului Cuvios Ştefan cel Nou, mărturisitor din Constantinopol (+ 766), enoriaşii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei s-au adunat în număr mare pentru a participa la Sfînta Liturghie Arhierească oficiată de către Înaltpreasfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Înaltpresfinţitul Nicodim în cuvîntul de învăţătură de la finalul Sfintei Liturghii, a subliniat că Postul Naşterii Domnului în care ne aflăm este un prilej aparte de îmbogăţire în Dumnezeu şi în harul Lui şi a chemat credincioşii la mai multă rugăciune şi la îndreptarea sufletului prin Taina Sfintei Spovedanii şi Împărtăşanii, pentru a primi luminaţi măreţul praznic al Naşterii Mîntuitorului. De asemenea, Ierarhul a evidenţiat că evanghelia de astăzi ne îndeamnă să facem fapte de milostenie şi ajutorare, îndemnînd pe cei prezenţi la slujbă să ia din ajutorul umanitar expus în curtea bisericii şi să-l distribuie celor nevoiaşi.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.