Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

„Crucii Tale ne închinăm, Hristoase, şi Sfîntă Învierea Ta o lăudăm şi o slăvim.”

În ziua prăznuirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, parohia Sfîntului Nicolae din satul Terebna, raionul Edineț, s-au bucurat de binecuvîntarea lui Dumnezeu deoarece s-a sfințit Sfînta Cruce instalată la intrarea în localitate.

La rugăciune au participat un sobor de preoți în frunte cu parohul, preotul Valentin Croitor.
La lista ctitorilor din localitate s-a alăturat și domnul Marian Prodan, împreună cu soția Gabriela și copiii, care acum se află în America, dar Sfînta Cruce au înalțat-o în cinstea tatălui lor, Mihail Prodan, care a decedat suferind de Covid-19.
Crucea șade ca scut de strajă la hotarele localității și biruința împotriva patimilor.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.