Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Programul funeraliilor vrednicului de pomenire protoiereu Vasile Iarovoi

Luni seara, 5 decembrie, în bisericii ”Sf. Apostoli Petru și Pavel” din localitatea Brătușeni, raionul Edineț, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni va oficia o litiei pentru vrednicului de pomenire protoiereu mitrofor Vasile.

Va urma slujba de seară cu parastas, după care, pe tot parcursul nopții se va citi din Sfînta Evanghelie.

Marți, 6 decembrie, începînd cu ora 08.00 se va oficia Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie după care se va săvăși slujba prohodului. Cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Nicodim, slujba înmormîntării va fi condusă de către protoiereul Dionisie Lupașco, blagocin r-nului Edineț sectorul-III.

Sicriul cu trupul neînsuflețit a protoiereului Vasile va fi înmormîntat în curtea bisericii ”Sf. Apostoli Petru și Pavel” din satul Brătușeni.

Dumnezeu să-l odihnească cu drepții!

Comments are closed.