Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Zi de sărbătoare la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din comuna Tîrnova, raionul Dondușeni

Sîmbătă 22 octombrie 2022, cînd Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfântului Apostol Iacov al lui Alfeu, unul din cei 12 Apostoli, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a vizitat parohia „Adormirea Maicii Domnului” din comuna Tîrnova, raionul Dondușeni, unde, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de resfințire a bisericii și Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. La intrarea în curtea bisericii, Înaltpreasfinția Sa a fost întîmpinat cu multă căldură de către părintele paroh, protoiereul Nicolae Negrescu, primarul localității, domnul Victor Bodorin, președintele Raionului Dondușeni domnul Valentin Cebotari, soborul slujitorilor și de mulțimea credincioșilor.

După rugăciunea „Tatăl nostru”, cu binecuvîntarea Ierarhului, un grup de copii de la gimnaziul din localitate au prezentat cîntece duhovnicești.

Sfînta Liturghie a fost urmată de procesiunea înconjurării bisericii și un parastas la mormîntul vrednicului de pomenire protoiereu Gurie Țîmbaliuc și protoiereul Samon Ţîmbaliuc, care astăzi împlinește 2 ani de la trecerea sa la cele veșnice.

În cuvîntul rostit la încheierea slujbei, Înaltpreasfințitul Nicodim a mulțumit părintelui paroh, protoiereului Nicolae Negrescu, ctitorilor și tuturor credincioșilor din această parohie pentru grija ce o poartă Casei lui Dumnezeu, pentru toate eforturile depuse la renovarea și amenajarea bisericii și a făcut un apel la zidirea duhovnicească a tinerei generații, care va trebui să preia și să păstreze, ca pe o comoară de mult preț, moștenirea creștină și mîntuitoare a înaintașilor noștri.

Apreciind rîvna și toate lucrurile frumoase realizate pînă acum, precum și munca depusă la renovarea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din comuna Tîrnova, raionul Dondușeni, primarul localitații, domnul Victor Bodorin, și președintele Raionului Dondușeni domnul Valentin Cebotari, au fost decorați de către Înaltpreasfințitul Nicodim cu medalia eparhială, iar mai mulți binefăcători ai acestui sfînt locaș au fost distinși cu Diplome Arhierești.

Slujba a continuat cu o agapă frățească, oferită cu mult drag de gospodinele din satul Tîrnova.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.