Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfințirea pietrei de temelie a noii biserici din satul Zabriceni, raionul Edineț

În dupa amiaza zilei de Duminică, 12 iunie 2022, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, a oficiat slujba de sfinţire a locului și a pus piatra de temelie pentru construirea unei noi biserici cu hramul „Pogorîrii Sfîntuluio Duh” în satul Zabriceni, raionul Edineț. La acest eveniment important din viaţa parohiei Zabriceni a luat parte un sobor de preoţi din cuprinsul Blagociniei Edineț în frunte cu Preacuviosul părinte stareț, arhimandritul Damian (Burlacu), secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, ctitorii bisericii şi numeroşi credincioşi.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.