Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Parastasului la un an de la mutarea la cele veșnice a protoiereului Vasile Țari

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 4 decembrie 2021, după Sfînta Liturghie ce a avut loc la Catedrala ”Sf. Irh. Vasile cel Mare” din or. Edineț, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, s-a deplasat la biserica „Sf. Vasile cel Mare” din satul Corestăuți, raionul Ocnița, unde a săvîrșit, înconjurat de un sobor de preoți în prezența rudelor, apropiaților şi numeroșii creștini, slujba parastasului la mormîntul protoiereului Vasile Țari.

La finalul slujbei, Vlădica Nicodim a adresat îndoliatei familii și celor prezenți un cuvînt de întărire duhovnicească. Înaltpreasfinția Sa a evidențiat faptul că regretatul părintele Vasile va rămîne în conştiinţa tuturor celor care l-au cunoscut şi iubit, un suflet blînd şi bun, gata să ajute pe oricine, o făclie mereu arzîndă pentru slujirea şi trăirea credinţei în Hristos

* * * *

Protoiereul Vasile Țari (16.03.1958-4.12.2020)

Vrednicul de pomenire părinte Vasile a trecut la Domnul la vîrsta de 62 de ani în urma unui tragic accident rutier care a avut loc pe data de 5 decembrie 2020.

Veșnică lui pomenire din neam în neam!

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.