Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Înaltpreasfințitul Nicodim a oficiat slujba înmormîntării roabei lui Dumnezeu Elena

Joi, 30 septembrie 2021, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat la catedrala  ”Sf. Irh. Vasile cel Mare” din or. Edineț, slujba prohodului nou-adormitei roabei lui Dumnezeu Elena, mama Domnului Nicolae Mitrofanenco, ctitorul catedralei noastre și bisericii din satul Rotunda. La slujbă Ierarhului i-a fost alături părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, blagocinul r-lui Edineț protoiereul Sergiu Panaite, clericii din cuprinsul blagociniei Edineț, copiii, nepoții, rudele, apropiații care au cunoscut-o, iubit-o și apreciat-o pe răposată.

La începutul slujbei înmormîntării, Înaltpreasfințitul Nicodim a adresat îndureratei familii condoleanțe și a îndemnat credincioșii la o rugăciune sinceră, cu umilință și zdrobire de inimă, către Mult-milostivul Dumnezeu pentru iertarea păcatelor și odihna cu drepții a sufletului adormitei roabei Sale Elena.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.