Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prăznuirea Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev la Mănăstirea „Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie” din orașul Ceadîr-Lunga

 

La 5 august 2021 Biserica Ortodoxă prăznuiește cinstirea Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev. Cu acest prilej, Mănăstirea de maici cu hramul „Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorîtorul de Mir” din orașul Ceadîr-Lunga, a găzduit un fastuos servicu divin oficiat de un sobor de trei arhierei — Înaltrpreasfințitul Anatolie, Arhiepiscop de Cahul și Comrat; Înaltrpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, și Preasfințitul Episcop Dionisie din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene (Patriarhia Moscovei).

Ierarhilor le-a coliturghisit un sobor de preoți din orașul Ceadîr-Lunga și localitățile învecinate, fiind prezenți și numeroși creștini.

Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba unui parastas pentru odihna sufletului răposatei mame a Episcopului Dionisie, care este înmormîntată în cimitirul mănăstirii. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.