Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie și slujba înmormîntării roabei lui Dumnezeu Atena Răducan la biserica „Tuturor Sfinților” din Chișinău

 

Joi, 29 iunie 2021, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, a oficiat la biserica „Tuturor Sfinților” de pe teritoriul Cimitirului Central din Chișinău, Sfînta Liturghie și slujba înmormîntării nou-adormitei roabei lui Dumnezeu Atena, mama ctitorului Bisericii Ortodoxe din Moldova Marcel Răducan. La slujbă Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, de îndurerata familie Răducan — copii, nepoți, rudel, apropiați, precum și de mulțimea tuturor celor care au cunoscut-o, iubit-o și apreciat-o pe răposată de-a lungul întregii sale vieți pămîntești.

La începutul slujbei înmormîntării Înaltpreasfinţitul Nicodim a îndemnat binecredincioasa și îndoliata adunare la rugăciune sinceră, cu umilință și zdrobire de inimă, către Mult-milostuvul Dumnezeu pentru iertarea păcatelor și odihna cu drepții a sufletului adormitei roabei Sale Atena, iar la final a adresat îndureratei familii și ctitorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, domnului Marcel Răducan, fiul răposatei, condoleanțe în numele său personal, dar și mesajul de compasiune și mîngîiere duhovnicească al Înaltpreasfinţitului Vadimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

Încheind, Înaltpreasfinţia Sa a îndemnat „să ne rugăm cu multă credință și speranță în aceste clipe de vremelnică despărţire Mîntuitorului Hristos, Domnul Vieţii, să aşeze sufletul nou-adormitei roabei Sale Atena, în loc luminat, de unde a fugit toată întristarea şi durerea, în fericirea Veşnicei Sale Împărăţii!”

Dumnezeu să-i facă odihnă cu drepții!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.