Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Înalt Prea Sfințitul Nicodim și-a creștinat nepotul Alexandru Vulpe la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În seara zilei de joi, 15 iulie 2021, cînd îl sărbătorim pe Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt al Moldovei, mare ctitor de biserici și apărător al creștinătății (+1504), într-o atmosferă plină de bucurie și pace duhovnicească, în prezența unui ales sobor de preoți și diaconi, a nașilor, cumetrilor, părinților, rudelor și apropiaților, Înalt Prea Sfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, și-a creștinat nepotul Alexandru, fiul a celui mai mic fiu al său, Vasile și Anna Vulpe.

Cu acest luminos și binecuvîntat prilej al oficierii Tainei Sfîntului Botez, adresăm pe această cale Înalt Prea Sfinției Sale, părinților și nașilor calde urări de felicitare! Să aveți numai bucurii din partea copilului și să-l creșteți în dragoste sfîntă și armonie. Fie ca Bunul Dumnezeu să înscrie numele nou-încreștinatului pruncului Alexandru în Împărăția Sa Cerească, iar aici pe pămînt să-l dăruiască multă sănătate, credință, curaj de a merge pe calea mîntuirii, înțelepciune și ani mulți și fericiți de viață!

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

Comments are closed.