Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Circulară

Spre atenția clerului din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni!

În legătură cu situația critică epidimologică din țara noastră, legată de răspîndirea vertiginoasă a maladiei COVID-19, provocată de noul coronavirus, reiterăm obligația tuturor slujitorilor din cadrul mănăstirilor și parohiilor din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni de a oficia serviciile divine în perioada Postului Mare, în aer liber, în curțile bisericilor sau mănăstirilor împrovizîndu-se în acest sens altare.

De asemenea, slujitorii sunt obligați să impună credincioșii să respecte distanța socială de 1,5 — 2 metri, dar și prevederile anterioare de precauție și igienă.

În contextul celor binecuvântate, îndemnăm slujitorii și enoriașii să manifeste înțelegere, fiind solidari în rugăciune și sprijin pentru aproapele!

† NICODIM
Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.