Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba Pavecerniței Mari cu citirea ultimei părți a Canonului de pocăință al Sfîntului Andrei Criteanul la Mănăstirea Călărășeuca

În seara zilei de joi, 5 martie 2020, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat slujba Pavecerniței celei Mari cu citirea părții a patra a Canonului de pocăință al Sfîntului Andrei Criteanul la Mănăstirea de maici „Adormirea Maicii Domnului”, Călărășeuca. Alături de Prea Sfinția Sa au slujit preoții de la mănăstire, la rugăciune participînd Preacuvioasa maică stareță, egumena Eufrosinia, împreună cu viețutoarele obștii și mai mulți închinători.

La final Vlădica a rostit un cuvînt de învățătură în care a tîlcuit tema centrală a canonului citit în primele patru zile zle Postului Mare – pocăința cu lacrimi și frîngere de inimă, care este singura cale de întoarcere de la păcat spre Dumnezeu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.