Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită pastorală la la Mănăstirea „Învierea Domnului”, Briceni

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat Mănăstirea „Învierea Domnului” din orașul Briceni în joia primei săptămîni a Postului Mare. In cadrula vizitei pastorale Episcop Nicodim a participat la slujbele de dimineață rînduite de tipicul bisericesc pentru această perioadă. Prea Sfinția Sa a fost înconjurat de slujitorii sfîntului așezămînt, la slujbă participînd Preacuvioasa maică stareță, Egumena Daniela, viețuitoarele și mai mulți închinători ai mănăstirii.

Cu acest prilej, Ierarhul a rostit la final un cuvînt de învățătură în care a subliniat necesitatea întoarcerii omului de la viața păcătoasă spre lucrarea virtuții și unirea cu Dumnezeu prin pocăință cu lacrimi, post, nevoință și împărtășire cu Sfintele Taine.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

Comments are closed.