Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua de 11 februarie, Prea Sfințitul Nicodim a săvîrșit slujba parastasului pentru ostașii căzuți pe cîmpul de luptă în Republica Afganistan.

La 11 februarie 2020 s-au împlinit 31 de ani de la retragerea trupelor sovietice din Republica Afganistan. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat la mitingul de comemorare organizat de Administrația raionului Edineț în fața Plăcii Comemorative dedicată ostașilor căzuți pe cîmpul de luptă în Afganistan, de la intrarea în Grădina Publică ”Vasile Alecsandri” din orașul Edineț. Aici Prea Sfinția Sa, însoțit de soborul slujitorilor a oficiat slujba parastasului în memoria celor căzuți la datorie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni 

 

 

Comments are closed.