Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua Pomenirii Sfântului Sfințit Mucenic Ignatie Teoforul, episcopul Antiohiei, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit Sfînta Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în dimineața zilei de marţi, 11 februarie 2020, cînd Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Sfântul Sfințit Mucenic Ignatie Teoforul, episcopul Antiohiei (107), în mijlocul viețuitorilor și închinătorilor Mănăstirii „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, săvîrșind Dumnezeiasca Liturghie. Ierarhului i-a coliturghisit viețuitori ai mănăstirii.

În cadrul Sfintei Liturgii au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume, pentru apărarea Bisericii de  schisme şi dezbinare.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.