Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a sfințit o nouă filială a rețelei de magazine „Fidesco”

 

La 27 iunie 2019,  cu binecuvîntarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujba de sfințire a celei de-a 20-a filiale a rețelei de magazine ”Fidesco” din sectorul Rîșcani al municipiului Chișinău.

La încheierea slujbei, Ierarhul a rostit un cuvînt de felicitare și de mulțumire în care, printre altele, a specificat: „De-a lungul timpului Administrația Rețelei „Fidesco” nu o singură dată s-a dovedit a fi plină de receptivitate la misiunile sociale ale Bisericii Ortodoxe din Moldova, contribuind cu cele necesare pentru orfelinate, case de bătrîni, familii socialmente vulnerabile sau la zidirea Sfintelor Lăcașe, fapt pentru care ținem încă odată să le aducem sincere mulțumiri, dar și urări de bine, prosperitate în activitatea de mai departe spre binele creștinilor ortodocși din Moldova și spre o cît mai bună deservire a clienților!”.

În semn de înaltă apreciere și deosebit respect, Prea Sfințitul Nicodim a oferit în dar lucrătorilor cîte un calendar bisericesc, iar magazinului o icoană, exprimîndu-și speranța că, prin chipul și prezența Sfinților lui Dumnezeu întru care este preaslăvit, colaboratorii magazinului vor fi îndemnați la rugăciune și la atitudine onestă, binevoitoare și respectuoasă față de cumpărători.

Biroul de Presă a Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.