Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a vizitat de Paștile Blajinilor mormîntul părinților săi Vasile și Ana din cimitirul satului natal Chiperceni

În ziua de Paștile Blajinilor, luni, 6 mai 2019, după Sfînta Liturghie, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat cimitirul din localitatea de baștină, Chiperceni, unde în prezența mulțimii de credincioși adunați, a  săvîrșit un parastas de pomenire la mormînt pentru părinții săi Vasile și Ana și pentru tot sufletul creștinesc adormit în Domnul, ce și-a aflat odihna de veci în acest cimitir.

După slujba de pomenire, Ierarhul a adresat mulțimii credincioșilor adunați în cimitir un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre importanța pe care o au pentru cei mutați la cele veșnice rugăciunile noastre de pomenire și milosteniile ce se oferă cu acest prilej, iar în continuarea cuvîntului său a subliniat că mulțimea credincioșilor veniți într-un cuget și un gînd la rugăciunile de pomenire din această zi arată credința multă și statornică în Dumnezeu și dragostea pentru înaintașii noștri, față de care avem datoria sfîntă de a ne ruga și a-i pomeni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.