Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Pomenirea Cuviosului Mucenic Nicon din Sicilia și cei 199 de ucenici ai lui, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în dimineața zilei de vineri, , 5 aprilie 2019, cînd Biserica Ortodoxă sărbătoreşte pe Sfântul Cuvios Mucenic Nicon din Sicilia și cei 199 de ucenici ai lui, slujba Ceasurilor, a Obedniței și Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit slujitorii catedralei.

În cadrul serviciului divin au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume, pentru pacea și liniștea Bisericii Ortodoxe din Ucraina și pentru întărirea duhovnicească la vreme de grea încercare a Întîistătătorului ei, Preafericitul Mitropolit Onufrie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.