Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Parastasului pentru vrednicul de pomenire protoiereu Alexei Tanaseiciuc

15 februarie, la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din satul Stolniceni, Edineț,  Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire protoiereu Alexei Tanaseiciuc, care acum împlinește 3 ani de cînd, prin voia Milostivului Părinte Ceresc, a părăsit lumea aceasta, aflîndu-și odihnă în locașurile cele veșnice.

Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de slujitori din care a făcut parte și părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, blagocinul de Edineț sectorul III și parohul sfîntului locaș, protoiereul Dionisie Lupașco, clerici din cuprinsul eparhiei și credincioși care l-au cunoscut, iubit și apreciat pe răposatul părinte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.