Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a vizitat mănăstirile de maici din cuprinsul Eparhiei și a felicitat viețuitoarele cu prilejul sărbătorii Nașterii Domnului

 

În a doua zi de Nașterea Domnului, marți, 8 ianuarie 2019, după Sfînta Liturghie oficiată la Catedrala Arhierească din Briceni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a purces într-o vizită pastorală pe la mănăstirile de maici din cuprinsul Eparhiei pentru a aduce viețuitoarelor de aici calde mesaje de felicitare și daruri speciale cu prilejul luminatului Praznic al venirii în lume a Mîntuitorului Hristos.

Astfel, mesajul bucuriei Nașterii Pruncului Dumnezeiesc Hristos în peștera smerită a Betleemului pentru mîntuirea noastră a fost adus nevoitoarelor mănăstirii „Învierea Domnului” din Briceni în frunte cu preacuvioasa maică stareță, Egumena Daniela, obștii vetrei monahale „Adormirea Maicii Domnului” de la Călărășeuca în frunte cu preacuvioasa maică stareță, Egumena Eufrosinia și viețuitoarelor Mănăstirii „Sf. Treime”, Rudi, îndrumate pe calea mîntuirii de preacuvioasa maică stareță, Egumena Maria.

Maicile au mulțumit Ierarhului pentru vizita părintească întreprinsă cu prilejul sărbătorii și l-au răsplătit cu frumoase cîntări de colinde.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.