Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Drumul Crucii la Mănăstirea Rudi

Duminică, 27 mai 2018, Biserica Ortodoxă a sărbătorit Duminica Cincizecimii – eveniment care a avut loc la cincizeci de zile după Paști și în cadrul căruia prăznuim pogorîrea Sfîntului Duh peste Sfinții Ucenici și Apostoli ai Domnului și întemeierea Bisericii Creștine.

În această zi luminată, cu ajutorul lui Dumnezeu din inițiatitva părintelui blagocin, protoireului Veaceaslav Matiescu și binecuvîntarea Chiriarhului nostru – Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, cîțiva ani la rînd sute de credincioși din parohiile Blagociniei Dondușeni, avîndu-i în frunte pe preoții parohi, au mers pe jos într-un frumos și ziditor de suflet pelerinaj la mănăstirea „Sf. Treime”, Rudi, pentru a participa la Sfînta Liturghie prilejuită de ziua hramului.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.