Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie în vinerea Săptămînii Luminate la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În vinerea săptămînei luminate, cînd Biserica Ortodoxă prăznueste sărbătoarea Izvorul Tămăduirilor, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Dumnezeiască Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de soborul de slujitori și în prezența mulțimii credincioșilor.

În fiecare an, în prima vineri după Paști, Biserica Ortodoxă sărbătorește Izvorul Tămăduirii. Este un praznic închinat Maicii Domnului, menit să arate rolul Fecioarei Maria în lucrarea mîntuirii oamenilor. Numele de Izvorul Tămăduirii amintește de o serie de minuni săvîrșite la un izvor aflat în apropierea Constantinopolului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.