Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Festival dedicat familiei cu genericul: „TATĂ ,MAMĂ ȘI COPII -ÎMPREUNĂ AVEM MULTE BUCURII” organizat în localitatea Terebna, raionul Edineț

 

Duminică, 29 octombrie 2017, în localitatea Terebna,  raionul Edineț, a avut loc un eveniment de imprtanță atît locală, cît și regională.

Parohia „Sfîntul Nicolae”, sub păstorirea preotului paroh Valentin Croitor, împreuna cu clubul de voluntari „Nicoliada”, care activeză pe lînga biserică, și în parteneriat cu AO „Ajutorul Creștin din Moldova”, au organizat un festival dedicat familiei cu genericul: „TATĂ ,MAMĂ ȘI COPII — ÎMPREUNĂ AVEM MULTE BUCURII”.

Scopul evenimentului a fost promovarea valorilor familiei creștine subiective poporului nostru, includerea familiilor în criză în activitățile comunității și sprijinul moral-psihologic al familiilor în epoca consumismului.

La eveniment au fost prezente toate instituțiile strategice din localitate, cît și oaspeți din afara localității, persoane oficiale și ansambluri folclorice.

Pentru toți cei prezenți la eveniment s-au oferit daruri.

Evenimentul sperăm să fie spre bun folos moral și educațional pentru tînăra generație.

Preoteasa Felicia Croitor

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.