Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a oficiat litia mică pentru nou-adormita roaba lui Dumnezeu Melania Topală

 

În seara zilei de vineri, 30 ianuarie 2016, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în biserica „Sf. M. Mc. Dumitru” din Orhei slujba litiei mici la căpătîiul nou-adormitei roabei lui Dumnezeu Melania Topală. La serviciul de pomenire au fost prezenți fiii și fiicele, nepoții, rudele și apropiații regretatei preotese.

După slujbă, Prea Sfințitul Nicodim a amintit de faptele pilduitoare ce le-a lăsat în urmă vrednica de pomenire preoteasă Melania, de bunătatea ei de mamă, de credința și rîvna pentru cele sfinte, rugînd pe Bunul Dumnezeu să rînduiască sufletul nou-adormitei roabei Sale în ceata sfinților Săi în ceruri.

Veșnică ei pomenire din neam în neam!

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.