Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La reședința mitropolitană s-au desfășurat lucrările Sinodului BOM

 

Marţi, 20 decembrie, la reședința mitropolitană, sub președinția Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La întrunire au participat toți arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove şi secretarul Sinodului BOM, Prot. mitr. Vadim Cheibaş.

Ordinea de zi a Şedinţei ordinare a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 20 decembrie 2016:

1. A fost audiat Raportul Înaltpreasfinţitului VLADIMIR, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, privind participarea Sa în calitate de membru permanent al Sfântului Sinod al BORu la şedinţa ordinară din or. Moscova, din 21 octombrie anul curent.

2. A fost audiat Raportul Înaltpreasfinţitului VLADIMIR, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, privind hirotonia Arhimandritului Siluan (Şalari) în treapta de Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi al Întregii Moldove.

3. A fost audiat Raportul Înaltpreasfinţitului VLADIMIR, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, privind, efectuarea în calitate de conducător al delegaţiei Mitropoliei Moldovei a unui pelerinaj în Ţara Sfântă în perioada 8-15 decembrie 2016.

4. A fost audiat Raportul Înaltpreasfinţitului VLADIMIR, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, privind, elaborarea stemei heraldice a Mitropoliei şi propunerea ei spre aprobare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.