Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Conferinţa Ştiinţifică Naţională „BISERICA ORTODOXĂ DIN MOLDOVA ŞI STATUL. CREDINŢĂ ŞI CUNOAŞTERE”

img_5165

 

La 11 octombrie 2016, în Sala Azurie a Academiei de Științe a Moldovei a avut loc Conferinţa Ştiinţifică Naţională „BISERICA ORTODOXĂ DIN MOLDOVA ŞI STATUL. CREDINŢĂ ŞI CUNOAŞTERE”, consacrată aniversării a XXV-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova. Evenimentul a fost organizat de Academia de Științe a Moldovei în parteneriat cu Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove.

Evenimnentul a început cu lansări de expoziţii la tema „Biserica ortodoxă din Moldova şi statul. Credință și cunoaștere”, expoziţie fotografică (autor: drd. Eugenia TOFAN, şef al Serviciului de Presă al AŞM).

Expoziţie de carte (autori: dr.hab. Constantin MANOLACHE, director al Instituţiei Publice Biblioteca Ştiinţifică Centrală „Andrei Lupan” (Institut); PS NICODIM, Episcop de Edineţ şi Briceni).
 
Inaugurarea Conferinței a derulat conform următorului program:
 
ŞEDINŢA PLENARĂ
Cuvânt de salut
Acad. Gheorghe DUCA, preşedinte al AŞM
ÎPS VLADIMIR (dr. Nicolae CANTAREAN), Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove
COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE ÎN PLEN
 
ŞEDINŢE ÎN SECŢIUNI
Secţiunea I
RAPORTURI ÎNTRE BISERICĂ ŞI STAT
Secţiunea II
ACTIVITATEA BISERICII ÎN CÂMPUL LEGISLATIV AL REPUBLICII MOLDOVA
SecţiuneaIII
TEOLOGIA ÎN CONTEXTUL ŞTIINŢEI CONTEMPORANE
ŞEDINŢĂ PLENARĂ DE TOTALIZARE

La eveniment au participat activ slujitori din cuprinsul Mitropoliei şi academicieni. La final, s-au adus mulţumiri organizatorilor, iar fiecare participant a plecat cu o mapă consacrată evenimentului și volumul conferinţei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

 

img_5074

 

img_5080

 

img_5087

 

img_5105

 

img_5110

 

img_5117

 

img_5148

 

img_5158

 

untitled-1

Comments are closed.