Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a participat la lucrările de deshumare a trupului vrednicului de pomenire Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni

IMG_0830

 

În dimineața zilei de 25 august, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, dimpreună cu membrii Sinodului BOM, printre care s-a aflat și Preasfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvârșit deshumarea trupului, vrednicului de pomenire, Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni, din cripta bisericii voievodale „Adormirea Maicii Domnului” a Mănăstirii Căpriana.

Înainte de începerea procesului de deshumare, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat o Panihidă, împreună cu Președintele Comisiei pentru Canonizarea Sfinților din Moldova, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, soborul arhieresc din țara noastră și Preasfințitul Victor, Episcop de Arțîz, Vicar al Eparhiei de Odessa, Membru al Comisiei de Canonizare a sfinților din Ucraina.

A urmat procesul de deshumare, ce a durat mai bine de trei ore, timp în care ierarhii, preoții și credincioșii au înălțat necontenit rugăciuni către Bunul Dumnezeu, invocând Mila Sa cea mare.

După deshumare, racla cu trupul Mitropolitului Gavriil a fost purtată în procesiune împreujurul ctitoriei ștefaniene, după care a fost așezată în interiorul bisericii.

Tomosul de canonizare a Mitropolitului Gavrill Bănulescu Bodoni se va citi în data de 3 septembrie, în timpul Sfintei Liturghii la Mănăstirea Căpriana, unde va avea loc slujba de canonizare a acestui vrednic ierarh al Bisericii noastre.

Frați creștini, vă îndemnăm în data de 3 septembrie să fim uniți în rugăciune, la Mănăstirea Căpriana cu evlavie și dragoste față de un sfânt plăcut lui Dumnezeu, care a sfințit prin trăirea și nevoința sa acest pământ de Dumnezeu binecuvântat al țării noastre.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

 

IMG_0786

 

IMG_0832

 

IMG_0835

 

IMG_0836

 

IMG_0840

 

IMG_0846

 

IMG_0849

 

IMG_0852

 

IMG_0855

 

IMG_0865

 

IMG_0869

 

IMG_0877

 

IMG_0882

 

IMG_0886

 

IMG_0915

 

IMG_0918

 

IMG_0932

 

IMG_0975

 

IMG_0978

 

IMG_0981

 

IMG_0983

 

IMG_0987

 

IMG_0998

Comments are closed.