Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

La Mănăstirea Căpriana s-a desfășurat o ședință extraordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

IMG_0796

 

Joi, 25 august 2016, înaintea de începerea procesului de deshumare a vrednicului de pomenire Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni, Arhiereii Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, printre care s-a aflat și PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, în frunte cu ÎPS Mitropolit Vladimir, s-au reunit la ședința Sinodului BOM, în incinta Mănăstirii Căpriana, unde au discutat pe marginea subiectelor propuse spre examinarea înaltului for.

La ședința extraordinară a Sinodului BOM au fost invitați Preasfințitul Victor, Episcop de Arțîz, Vicar al Eparhiei de Odessa, Membru al Comisiei de Canonizare a sfinților din Ucraina, Arhimandritul Siluan (Șalari), Președintele Sectorului Sinodal Mănăstiri și Viață Monahală și Dl Gheorghe Postică, Viceministrul Culturii, arheolog și profesor cu renume.

În cadrul întrunii, au fost discutate aspecte organizatorice legate de procesul de deshumare, subiect la care au avut posibilitatea să-și expună părerile atât membrii Sinodului cât și ceilalți participanți.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

 

IMG_0802

 

IMG_0804

 

IMG_0808

 

IMG_0811

 

IMG_0813

Comments are closed.