Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Seminarul Metodologic Republican „Școala și Biserica: parteneriat pentru educație”, ediția a V-a

IMG_0074

 

Educația creștină-ortodoxă promovează credința și modelul creștin, deschide sufletul spre valori veșnice, cultivă virtuți ce crează pace și armonie. Ora de Religie este o lucrare care nu poate fi evaluată acum, întrucît este o investiție pe termen mediu, lung și veșnic. Dascălii din școli sunt chemați să modeleze și să cultive sufletul elevului pentru  a crește intelectual și spiritual după modelul Mîntuitorului Hristos (Lc. II, 40).

La 19-20 mai a avut loc Seminarul Metodologic Republican „Școala și Biserica: parteneriat pentru educație”, ediția a V-a, în incinta Liceului Teoretic „Meșterul Manole” din s. Sălcuța, raionul Căușeni.

Cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, la seminar din partea epicopiei au participat: Prot. Lucian Serdeșniuc (Președintele Departamentului Învățămînt Religios și Activitate Pastorală), domnul Segiu Roșca (metodist raional al Direcției Învățămînt din or. Edineț), doamna Vera Lazăr (metodist raional al Direcției Învățămînt din or.Ocnița).

Participanții seminarului au vizionat spectacolul-prezentare a liceului „Manole – catedrală și izvor”, în interpretarea teatrului dramatic Steaua fără nume, spectacolul „La capătul gândurilor”, prezentat de teatrul poetic „Comoara”, după care au mers în atelierele de lucru. Prima zi s-a încununat cu vizita la mănăstirea „Marta și Maria” din s. Hagimus, Căușeni. Ce-a de-a doua zi a avut drept nucleu concursul dintre trei familii ,,ABC-ul familiei’’, moderat de d-na director al liceului — Liuba Pleșca.
 Departamentul Învățămînt Religios și Activitate Pastorală aduce sincere mulțumiri și înalte aprecieri preoților dinastiei Jelihovschi, pr. Ioan Bacal, doamnei director Liuba Pleșca și tuturor celor ce au ajutat la buna desfășurare a seminarului .

 

IMG_0037

 

IMG_0042

 

IMG_0043

 

IMG_0046

 

IMG_0048

 

IMG_0053

 

IMG_0061

 

IMG_0079

 

IMG_0092

 

IMG_0093

Comments are closed.