Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Denia Canonului Mare de pocăință al Sfîntului Andrei Criteanul la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

IMG_8074

 

În seara primei zile a Postului Mare, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni a oficiat Pavecerniţa cea Mare și Canonul Sfîntului Andrei Criteanul la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț.

La finalul slujbei, Vlădica a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură în care a accentuat valoarea pocăinței și a apropierii de Dumnezeu, subliniată prin rugăciunea „Miluiește-mă, Dumnezeule, miluiește-mă!”, care ritmează cele 250 de stihuri ale Canonului. Prin acest „Miluiește-mă Dumnezeule, miluieşte-mă!” noi recunoaştem că singuri nu putem face nimic pentru mîntuirea noastră, că întreaga noastră mîntuire, adică dobîndirea vieţii veşnice depinde, mai întîi de toate, de mila lui Dumnezeu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_8076

 

IMG_8085

 

IMG_8086

 

IMG_8088

 

IMG_8089

 

IMG_8092

 

IMG_8093

 

IMG_8095

 

IMG_8097

 

IMG_8099

 

IMG_8105

 

IMG_8117

Comments are closed.