Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A început Postul Mare

IMG_8062

 

Începînd de astăzi, luni, 14 martie, Biserica Ortodoxă a intrat în perioada Postului Mare sau a Postului Paștelui – o perioadă de introspecție, de cugetare la Cele Înalte, o perioadă în care dreptmăritorii creștini își intensifică nevoințele spirituale prin înfrînare de la mîncăre și băutură, prin rugăciuni și pocăință cu lacrimi, prin practicarea faptelor milei sufletești și trupești, prin deasa împărtășire cu Sfintele Taine, spre a primi cu inimă curată Lumina Dumnezeiescului praznic al Învierii Domnului.

În dimineața zilei de luni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a rugat la slujbele rînduite de Sfînta Biserică pentru această perioadă a postului (a Miezonopticii, Utreniei, Ceasurilor și Vecerniei) împreună cu slujitorii și enoriașii Catedralei ”Sfîntul Vasile cel Mare” din orașul Edineț.

Biroul de presă al Episcopiei  de Edineț și Briceni

 

IMG_8051

 

IMG_8052

 

IMG_8053

 

IMG_8059

 

IMG_8066

Comments are closed.