Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Magia sărbătorilor de iarnă în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din comuna Țaul

???????????????????????????????

 

Magia sărbătorilor de iarnă a intrat în casele şi sufletele noastre. Avem o datorie morală faţă de Creator, de înaintaşi şi de noi înşine de a păstra şi promova comorile sufleteşti şi culturale ale poporului nostru.

Acest mesaj l-au purtat cetele de colindători la sărbătoarea de suflet cu genericul „Colinde, colinde…”, care s-a desfăşurat la Palatul de Cultură Ţaul, director Valentin Moroz.

Colindele sînt cele mai îndepărtate creaţii şi relicve spirituale ale neamului nostru, devenind purtătoare sigure de valori naţionale. Ele au cucerit o lume şi se doresc păstrate. Ele apropie pe om de om, crează o comunicare dintre inimi.

Moderatorul sărbătorii, mult stimatul preot al bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, Lucian Serdeşniuc, a invitat în scenă, rînd pe rînd, cetele de colindători care au creat o armosferă de linişte şi pace.

Sărbătoarea a fost deschisă de către colectivul de dans „Spicuşor”, conducător Vladimir Beiu, cu dansul „Crăciuniţa”.

În continuare, tinerii solişti de la Gimnaziul Ţaul, Inesa Vexler, Ovidiu Gorincioi, Andreea Tamazlîcari, premianţi ai concursului „Microfonul tinereţii”, ne-au mîngîiat auzul cu „O, ce veste minunată!”, „Colo sus”, „Leru-i Ier”.

Ne-au încîntat şi copiii de la Şcoala Duminicală de pe lîngă biserică. La un gest abia perceptibil al preotului Lucian vocile inocente şi evlavioase s-au contopit în unison şi ne-au purtat, imaginar, în locul sfînt, unde Fecioara Maria 1-a născut pe Mesia.

Membrii ansamblului de dans „Spicuşor” au înscenat destul de reuşit „Capra”.

N-au lipsit la sărbătoare nici veteranii scenei, ansamblurile vocale „Stejarii” şi „Frunze de dor”. Primarul de Ţaul a mulţumit tuturor colindătorilor, înmînîndu-le tradiţionalii colaci.

Diversitatea colindelor ne-a descreţit frunţile, facîndu-ne să uităm pentru clipe numărate de griji şi necazuri, să sesizăm frumosul, esteticulşi sacrul colindelor.

Am ieşit din sală, ducînd în suflete cuvintele spuse de Preotul Lucian: „Colindele ne-au chemat la îndumnezeire. Dacă ne ţinem de Dumnezeu, ne ţinem de Adevăr, Dreptate, Iubire, Veşnicie”

Elena GĂINĂ,

în numele spectatorilor

 

IMG_3019

 

???????????????????????????????

Comments are closed.