Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Credincioșii parohiei „Înălțarea Domnului” din satul Druitoarea Nouă, raionul Rîșcani, au primit vizita Prea Sfințitului Nicodim

IMG_5332

 

Enoriașii bisericii  „Înălțarea Domnului” din satul Druitoarea Nouă, raionul Rîșcani, Blagocinia Edineț, în frunte cu părintele paroh, protoiereul Gheorghe Barîmb, au primit în Duminica după Botezul Domnului vizita Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, care a oficiat aici slujba de sfințire a bisericii renovate și Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. Alături de Prea Sfinția Sa la serviciul divin a slujit un sobor de preoți și diaconi și a participat un număr mare de credincioși.

Înainte de începutul Sfintei Liturghii, Ierarhul a dat citire hrisovului de ctitorie, apoi a așezat pe Sfînta Masă o nouă și frumoasă Evanghelie copertată metalic, oferită în dar sfîntului lăcaș de familiile lui Victor și Emilia Miculeț și Anatolie și Ludmila Caminschii.

Pericopele evanghelice ale zilei au fost explicate, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Ioan Gînju, Blagocinul de Edineț și paroh al bisericii „Sfînta Treime” din localitatea Zăicani. După Sfînta Liturghie, Ierarhul împreună cu soborul preoțesc și credincioșii au oficiat un Te Deum pentru sănătatea părintelui paroh, precum și a tuturor drept-măritorilor creștini prezenți la slujbă.

La încheierea slujbei, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură în care evidențiat ideea principală a Evangheliei zilei, de la Matei IV, 12-17, – „Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția cerurilor!”. În acest context Ierarhul a vorbit despre legătura dintre Botez și Pocăință, iar mai apoi a subliniat că bucuria duhovnicească, prilejuită de perioada praznicală dintre Nașterea și Arătarea Domnului, trebuie să devină pentru fiecare un imbold și un început bun pentru o mai intensă trăire creștinească, prin frecventarea slujbelor bisericești și prin împărtășirea cu Sfintele Taine, ca merinde pentru viața veșnică.

Apoi, Prea Sfinția Sa a mulțumit în mod deosebit părintelui paroh Gheorghe Barîmb pentru dragostea, rîvna și jertfelnicia de care dă dovadă în păstorirea turmei lui Hristos ce i-a fost încredințată, fiind un model de slujire preoțească și bun chivernisitor al bisericii lui Dumnezeu. Iar pentru că în activitatea sa, părintele este susținut de numeroși oameni de bună credință, de înalte distincții arhierești s-au bucurat și mai mulți ctitori și binefăcători ai bisericii „Înălțarea Domnului” din satul Druitoarea Nouă.

La final, Vlădica a felicitat creștinii cu prilejul binecuvîntatului eveniment al resfințirii bisericii care a fost renovată cu eforturi comune din dragoste pentru Dumnezeu și a oferit în dar fiecărui credincios cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

IMG_5199

 

IMG_5203

 

IMG_5209

 

IMG_5212

 

IMG_5216

 

IMG_5221

 

IMG_5222

 

IMG_5224

 

IMG_5237

 

IMG_5244

 

IMG_5252

 

IMG_5255

 

IMG_5258

 

IMG_5259

 

IMG_5264

 

IMG_5265

 

IMG_5268

 

IMG_5277

 

IMG_5285

 

IMG_5292

 

IMG_5297

 

IMG_5301

 

IMG_5306

 

IMG_5310

 

IMG_5314

 

IMG_5318

 

IMG_5328

 

IMG_5335

 

IMG_5348

 

IMG_5350

 

IMG_5354

 

IMG_5356

 

IMG_5358

 

IMG_5360

Comments are closed.