Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica după Nașterea Domnului sărbătorită la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

IMG_3639

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în Duminica după Nașterea Domnului în mijlocul credincioșilor și enoriașilor Catedralei „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, oficiind aici Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Pericopa evanghelică a fost explicată credincioșilor de către Prea Sfințitul Nicodim. Ierarhul a felicitat pe toți cu ocazia luminatului praznic al Nașterii Domnului și a atras atenția asupra datoriei fiecărui creștin de a da permanent slavă, cinste și închinăciune Domnului Hristos pentru toate cele ce le-a săvîrșit pentru a noastră mîntuire – Nașterea Sa din Fecioară mai presus de fire, Jertfa Sa pe Cruce, îngroparea, Învierea, Înălțarea Sa la ceruri, trimiterea Duhului Sfînt de la Tatăl și întemeierea Bisericii Sale, în care, prin Sfintele Taine, avem marea posibilitate de a ne uni cu Dumnezeu și a face din inima noastră sălaș al Slavei Sale.

După serviciul divin, Ierarhul, slujitorii și credincioșii au asistat la un concert superb de colinde și cîntece de stea închinate Pruncului Iisus, născut în ieslea din peștera Betleemului, oferit cu multă dragoste de mai mulți copii din oraș. Mulțumind colindătorilor, Prea Sfințitul Nicodim le-a înmînat tradiționalele cadouri.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_3613

 

IMG_3618

 

IMG_3620

 

IMG_3623

 

IMG_3658

 

IMG_3664

 

IMG_3666

 

IMG_3669

 

IMG_3677

 

IMG_3682

 

IMG_3684

 

IMG_3685

 

IMG_3688

 

IMG_3689

 

IMG_3691

 

IMG_3692

 

IMG_3695

Comments are closed.