Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Activități de culturale și de caritate organizate de parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din satul Șofrîncani, Edineț

image (7)

 

Sărbătoarea Nașterii Domnului este pentru fiecare creștin un dar al păcii și al bucuriei, un dar care trebuie împărtăşit, prin rugăciune şi daruri spirituale şi materiale, orfanilor, bătrânilor singuri, săracilor, familiilor îndoliate, bolnavilor şi celor necăjiţi şi neajutoraţi.

În parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din satul Șofrîncani, Edineț, cu binecuvîntarea părintelui paroh, protoiereului Dionisie Lupașco, de mărețul praznic al Nașterii Domnului au fost organizate o serie de acțiuni culturale și de caritate.

Astfel, în ajunul sărbătorii, paraclisierii acestei biserici au vizitat casele familiilor vulnerabile, ale bolnavilor și invalizilor din sat interpretînd cîntece de stea și oferindu-le daruri. După slujba privegherii oficiată în cinstea Nașterii Domnului, părintele paroh și enoriașii prezenți la slujbă au fost colindați de către primarul satului Șofrîncani și directorul grădiniței. Colindătorii au fost răsplătiți apoi de părintele Dionisie cu deosebite daruri.

În ziua praznicului Nașterii Domnului, după Sfînta Liturghie, epitropul bisericii, doamna Lia Gladcaia, a organizat împreună cu copiii din localitate un program festiv pentru enoriași, la încheierea căruia toți au primit cadouri și au fost invitați să ia parte la o masă de sărbătoare.

În a doua zi de Nașterea Domnului, enoriașii parohiei „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Șofrîncani în frunte cu părintele paroh, protoiereul Dionisie Lupașco, au vizitat orfelinatul din orașul Costești, raionul Rîșcani. Ei au adus în dar copiilor de aici Pastorala la Nașterea Domnului a Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, cadouri speciale și i-au servit cu o masă de sărbătoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

Vizită la casele bătrînilor:

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

Colindători la biserică:

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

Programul festiv de Nașterea Domnului:

 

image (4)

 

image (10)

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

Vizită la orfelinatul din Costești:

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

  ???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

Comments are closed.